SHEEP

Secretary / Les Hulme

sheep@caerwys-show.org.uk

Download an entry form here

On the day, please take the BLUE route to the show field

ALL SHEEP MUST BE ACCOMPANIED BY A MOVEMENT LICENCE AND INDIVIDUAL TAG NUMBERS RECORDED.

All Suffolk, Texel and other pure Continental breeds must be MV accredited.  Please note that MV certificates must be signed and dated.

Judging at 10:00am

Senior Steward: Clwyd Spencer

FREE TO ENTER

NOTE:

  1. Accredited sheep will not be accepted on the show field without SH20 forms.
  2. The declaration on the official entry form must be signed by all sheep exhibitors.
  3. All sheep must remain on the show field until 3:30pm, otherwise prize money will be withheld.

All exhibitors are respectfully asked to attend the Grand Parade in the Main Ring at 3:00pm.  Only the Section Interbreed Champions will be presented with their respective trophies in the Main Ring.  All other Class Champions will receive their trophies & prize money from the Sheep Secretary after the Grand Parade. 

SUPREME INTER-BREED SHEEP CHAMPIONSHIPS

To be judged at 12:30pm by Mr M A Evans, Llanrhaeadr

Steward: Bethan Jones

SUPREME CHAMPION

The champion sheep from each sheep section will be eligible to go forward to the Supreme Championship.  The C. Hughes Challenge Spoon will be awarded to the Supreme Individual Champion in the Sheep Section together with a cash prize of £50, sponsored by Mrs Liz Riordan in memory of Vic Thomas (Veterinary Surgeon) and his wife Ann.

CHAMPION PAIR

The Champion Pair will be awarded a cash prize of £25, sponsored by Mrs Liz Riordan.

CHAMPION RAM LAMB

The Bert Jones – Elfed Bartley Shield, together with a cash prize of £25, will be awarded to the Champion Ram Lamb from classes SU3, T3, DT3, AOC3, BNL3, BNH3, GFD3, RM3 & PS3.

SUFFOLK

MV accredited only

On the day, please take the BLUE route to the show field

Judges: Mr J. Pryce and Mrs H Roberts

Steward: David Hughes

FREE TO ENTER

Championship

The Joe Barlow Memorial Challenge Cup will be awarded to the Champion Suffolk together with a cash prize of £15 sponsored by Mrs Liz Riordan in memory of Vic Thomas (Veterinary Surgeon) and his wife Ann.

Reserve Champion will be awarded a cash prize of £10, sponsored by Mrs Liz Riordan.

Classes:

SU1 Ram two years and above

SU2 Ram lamb

SU3 Ewe having reared lambs this year, 2022

SU4 Ewe lamb

TEXEL

MV accredited only

On the day, please take the BLUE route to the show field

Judge: Mr Meilir Jones                                   

Steward: Bethan Jones

FREE TO ENTER

Championship

The North Wales Texel Breeders Club kindly offers a trophy for the Champion Texel sheep together with a cash prize of £15. 

Reserve Champion will be awarded a cash prize of £10 

Classes:

T1 Ram two years and above

T2 Ram lamb

T3 Ewe having reared lambs this year, 2022

T4 Ewe lamb

DUTCH TEXELS

MV accredited only

On the day, please take the BLUE route to the show field

Judge: : Mr Meilir Jones                                     

Steward: Bethan Jones

FREE TO ENTER

Championship

The Ruthin Farmers’ Auctions Co Ltd kindly offers a trophy for the Champion Dutch Texel sheep together with a cash prize of £15. 

Reserve Champion will be awarded a cash prize of £10.

Classes:

DT1 Ram 2 years and above

DT2 Ram lamb

DT3 Ewe that has reared lambs this year, 2022

DT4 Ewe lamb

ANY OTHER PURE CONTINENTAL BREED

MV accredited only (Please state breed on entry form)

On the day, please take the BLUE route to the show field

Judge: Mr J Pryce and Mrs H Roberts

Steward: David Hughes

FREE TO ENTER

Championship

A shield kindly donated by the late Mr Edgar Owen, Lloc, will be awarded to the Champion of this section together with a cash prize of £15. 

Reserve Champion will be awarded a cash prize of £10.

Classes:

AOC1 Ram 2 years and above

AOC2 Ram lamb

AOC3 Ewe that has reared lambs this year, 2022

AOC4 Ewe lamb

RARE OR MINORITY BREED SHEEP

On the day, please take the BLUE route to the show field

Judge: Mr R Price

Steward: Lowri Gruffydd

FREE TO ENTER

Championship

The Ty Canol Perpetual Plate presented by Mr and Mrs J. Dane will be awarded to the Champion of this section together with a cash prize of £15, sponsored by Mrs J Frost.

Reserve Champion will be awarded a cash prize of £10, sponsored by Mrs J Frost.

Classes:

RM1 Ram 2 years and above

RM2 Ram lamb

RM3 Ewe that has reared lambs this year, 2022

RM4 Ewe lamb

BUTCHERS’ LAMBS

On the day, please take the BLUE route to the show field

Judge: Mr D. Morris                                                      

Steward: Rachel Hughes

FREE TO ENTER

Championship

The Cymdeithas Farchnata Hiraethog A’r Cylch Shield will be awarded to the Champion pen of butchers’ lambs together with a cash prize of £15. 

Reserve Champion will be awarded a cash prize of £10. 

Classes:

BL1 Under 38K

BL2 Over 38.1K

ALL BREEDS CHAMPIONSHIP CLASSES

Judge: Mr Myfyr Evans

Steward: Bethan Jones

FREE TO ENTER

The Champion of this section will be awarded a cash prize of £15. 

Reserve Champion will be awarded a cash prize of £10.

Classes:

CC1 Ram 2 years and above

CC2 Ram lamb

CC3 Ewe that has reared lambs this year, 2022

CC4 Ewe lamb

JUNIOR SHEPHERD CLASSES

To be judged in the Main Ring at 1:30pm

Judge: Mr Tom Stevenson

Steward: Olwen Hooson

FREE TO ENTER

A trophy, kindly presented by Caerwys Agricultural Show Committee will be awarded to the winner in these classes.  All entrants to receive rosettes.  

To encourage development of young people to become stockpeople of the future, a cash award of £10 will be paid to every entrant in YS1 and a cash award of £20 will be paid to every entrant in YS2 for the 2022 show.

We thank Northop A.T.B. for generously donating funds for entrants from Flintshire.  We thank Mr & Mrs Les Hulme Oakenholt Farm Bed & Breakfast for their generous sponsorship in supporting the entrants in YS1 from other counties.  Caerwys Agricultural Show Committee will provide funds for entrants from other counties in YS2.

Sheep or lamb, any age, to be led on a halter or neck-collar. 

To be judged on presentation of both sheep and handler.

YS1 For exhibitors aged 12 years old or under on the day of the show

All exhibitors are respectfully asked to attend the Grand Parade in the Main Ring at 3:00pm.